Ziemia ogrodowa- wybierz najlepszą do swojego ogrodu

Rozwój roślin w każdym ogrodzie uzależniony jest od rodzaju ziemi. Światło, temperatura powietrza, substancje odżywcze oraz wilgotność- to wszystko wpływa na rośliny. Warto sprawdzić jaka ziemia znajduje się w ogrodzie i dobrać do niej odpowiednie mieszanki oraz nawozy, dzięki którym Twój ogród będzie wyglądał pięknie.

 

Ziemia ogrodowa jest jednym z najważniejszych składników podczas zakładania ogrodu. Należy wybrać odpowiedni rodzaj ziemi, aby rośliny mogły wzrastać i udekorować każdy ogród. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić najlepszą ziemię, Warszawski Kopacz ma w swojej ofercie sprzedaż ziemi ogrodowej. 

Rodzaje ziemi ogrodowej

Jeśli gleba jest zbyt piaszczysta, będzie rozsypywała się w dłoniach. Jeśli jest zbyt gliniasta, zbije się w bryłę. Jeden i drugi rodzaj ziemi trzeba poprawić używając odpowiedniej ziemi lub nawozów.

Rośliny kwasolubne

Rośliny ogrodowe najczęściej rosną na podłożu lekko kwaśnym. Istnieje mało roślin, które rosną w ziemi wysoko kwasowej. Wśród nich zaliczamy między innymi:

 • hortensję;
 • magnolię;
 • różanecznik;
 • wrzosy.

Jeśli decydujesz się na sadzenie w ogrodzie hortensji lub wrzosów, a Twoja ziemia nie jest do tego odpowiednia, możesz wykorzystać podłoże przystosowane do roślin kwasolubnych. Ważne jest także, aby do tego typu upraw nie stosować zwykłych nawozów mineralnych. W takim przypadku potrzebne są nawozy, które nie powodują wzrostu pH gleby. Dlatego też do ściółki należy wybrać korę, trociny lub igliwie z iglaków.

Rośliny zasadolubne

Wymagają one sadzenia w ziemi ogrodowej o odczynie zasadowym (pH 7,0- 8,5). Gleba szybko wysycha, co pozwala na posadzenie w niej roślin, które potrzebują mało wody lub te, które mają szeroko i głęboko rozwinięty system korzeniowy. Dzięki temu pobierają one wodę z głębokich warstw podłoża.

Najczęściej do roślin, które sadzi się w glebie zasadowej zaliczamy:

 • drzewka owocowe: śliwy, jabłonie, grusze;
 • jesion;
 • klon jawor;
 • głóg;
 • buk pospolity.

Ziemia bogata w wapń służy także rozwojowi wielu krzewów, np. bukszpan, czarny bez, hortensja, jaśminowiec i wiele innych. Dodatkowo na ziemiach zasadowych pięknie rosną goździki, skalnice i rojniki.

Ziemia kompostowa

Ziemia ogrodowa kompostowana jest różnorodna, a jej skład zależy od jakości i ilości materiału organicznego.Wzbogacona jest w dużą ilość próchnicy. W jej skład wchodzi kora drzew, liście i trawa, a także rozdrobnione drewno. Wykorzystywana jest głównie do sadzenia krzewów, drzew i trawy.

Ziemia liściowa

Ziemia liściowa otrzymywana jest z liści drzew i krzewów. Najczęściej wybierana jest ziemia z liści buków, leszczyny, brzóz, lip, topoli i klonów. Zawiera ona różnego rodzaju nawozy mineralne  stosowana jest do uprawy roślin doniczkowych. Bardzo często ziemia liściowa używana jest do stworzenia mieszanki ziemi ogrodniczych, gdyż liście mają dużą pojemność wody oraz powietrza.

Ziemia darniowa

Ziemia darniowa otrzymywana jest poprzez kompostowanie kilkucentymetrowej warstwy darni. Może być z dodatkiem obornika, co znacząco poprawia jej jakość. Jeśli darń ma odczyn kwaśny, należy dodać do niej nawóz wapniowy, aby zmienić jego odczyn na obojętny.

Ziemia wrzosowa

Pozyskiwana jest ona na wrzosowiskach i składa się ze zbutwiałych części pędów wrzosu oraz pozostałych roślin, które tam występują. Ma ona silnie kwaśny odczyn (pH 3,5- 4,5). Ma mało składników mineralnych i stosowana jest jako domieszka z ziemią ogrodniczą, którą stosuje się w uprawie azalii, rododendronów oraz wrzośców.

Torf

Wyróżnia się trzy rodzaje torfu, w zależności od warunków w jakich powstał. Torf wysoki jest ubogi w składniki mineralne, gdyż powstaje z opadów deszczu. Torf przejściowy także powstaje dzięki opadom deszczu, ale zawiera on więcej tlenu. Natomiast torf niski powstaje w zagłębieniach terenu oraz w wysychających zbiornikach.

Kora i piasek

Kora wykorzystywana jest do stworzenia mieszaniny ziem. To źródło próchnicy, które znacząco poprawia stan podłoża. Natomiast piasek dodawany jest w celu rozluźnienia gleby, co zwiększa jej przepuszczalność wody i powietrza.

Perlit

Są to porowate granulki, które powstają przez wypalanie skał wulkanicznych w wysokich temperaturach. Dzięki dodaniu go do gleby ułatwia on dostęp powietrza i stwarza odpowiednie warunki do uprawy roślin.

Nawozy mineralne

Nazywane także nawozami sztucznymi, które są produkowane chemicznie lub przetworzone i wzbogacają glebę w minerały niezbędne dla rozwoju roślin. Zmieniają także kwasowość gleby. Najważniejszymi składnikami nawozów są: potas, fosfor, azot.

jaka ziemia pod trawnik

Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, zadbaj w pierwszej kolejności o swoją ziemię

Piękny trawnik? Wybierz najlepszą ziemię ogrodową

Po ukończeniu każdej budowy domu, trzeba w końcu zadbać o jego otoczenie. Bardzo ważne jest, aby ogród miał piękny trawnik oraz rośliny. Dlatego też warto zadbać o wybór odpowiedniego rodzaju ziemi. Należy oczyścić ją z kamieni, korzeni oraz tworzyw sztucznych i chwastów. Ziemia powinna być rozluźniona piaskiem, a następnie zagęszczona odkwaszonym torfem lub ziemią kompostową. Wpływa to na szybki i prawidłowy rozwój roślin. Ziemia ogrodowa musi być wzbogacona w nawozy, które użyźniają glebę. Po jej odpowiednim nawożeniu należy ją wyrównać i zasiać trawę.

Ziemia ogrodowa dla kwiatów kwitnących

Do sadzenia na działce lub w ogrodzie kwiatów kwitnących, krzewów i drzewek należy przygotować ziemię z torfu i nawozu, który dostarczy odpowiednich mikro- i makroskładników. Najczęściej korzysta się z ziemi uniwersalnej, jednak ona nie dostarcza roślinom wymaganych minerałów.

jaki odczyn gleby ogrodowej

Odczyn ziemi możesz sprawdzić dwoma sposobami

Jaki odczyn gleby będzie najlepszy dla Twoich roślin

Rośliny ogrodowe najczęściej dobrze rosną na podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0- 7,0). W ziemi ogrodowej z takim odczynem rozwijają się mikroorganizmy, które wpływają na prawidłowy rozwój roślin ogrodowych. Dodatkowo wszystkie składniki mineralne są bardzo łatwo dostępne dla korzeni roślin, co wpływa na ich rozrost.

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Odczyn ziemi ogrodowej można sprawdzić na dwa sposoby:

 • sprawdzenie kwasomierzem elektronicznym- należy wbić metalowy pręt urządzenia pionowo w ziemię i odczytać odczyn pH;
 • badanie chemicznym kwasomierzem polowym- niewielką ilość ziemi należy włożyć do probówki i wymieszać z dołączonymi do niej odczynnikami chemicznymi. Następnie kolor powstałego roztworu należy porównać ze skalą pH.

 

Jeśli szukasz ziemi ogrodowej skontaktuj się z firmą Warszawski Kopacz i ciesz się pięknie wyglądającym ogrodem.