Koparki a minikoparki: poznaj różnice między nimi!

Rozpoczęcie prac budowlanych, które wymagają od nas przekopania podwórka, bądź wykopania dołu, nie zawsze jest proste. Wcześniej bowiem trzeba skompletować sprzęt i przemyśleć dokładnie to zadanie. Jedną z kluczowych kwestii jest chociażby podjęcie decyzji na temat wyboru koparki lub też minikoparki.

Kiedy koparka a kiedy minikoparka, czyli wybierz sprzęt adekwatny do prac budowlanych

Nie da się ukryć, że koparki to jedne z najważniejszych maszyn, które wykorzystuje się w pracach budowlanych. Są niezbędne wszędzie tam, gdzie trzeba dokonać przekopu lub wykopu. Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu produktów, dlatego też warto wcześniej zapoznać się z nimi, tak aby wiedzieć, jaki wybrać do określonych prac i zadań.

Koparka – co to jest?

koparka na budowie przy hałdzie piasku

Aby lepiej zrozumieć, do czego wykorzystuje się koparki, należy wcześniej odpowiedzieć na pytanie, czym one w istocie są. Otóż, są to maszyny przeznaczone przede wszystkim do wykonywania robót ziemnych. W zakres ich prac wchodzą między innymi:

 • oddzielanie urobku;
 • składowisko;
 • ładowanie ziemi na maszyny transportowe;
 • kopanie dołów.

Oprócz tego, koparki stosuje się do przeładowywania materiałów sypkich, na przykład piasku, węgla lub żwiru.

Minikoparka – co to jest?

stara minikoparka

Minikoparki z kolei to jeden z rodzajów koparek. Przede wszystkim są wykorzystywane znacznie częściej od ciężkim i dużych gabarytowo maszyn. W głównej mierze nadają się do pracy w trudno dostępnych miejscach, słowem – wszędzie tam, gdzie zwykłe koparki nie są w stanie dotrzeć. Ponadto, najczęściej są wyposażone w podłoże gąsienicowe oraz w tak zwany mechanizm boom swing. Oznacza to, że posiadają nieduży lemiesz i mechanizm kolumny obrotu wysięgnika. Co więcej, są to maszyny wielofunkcyjne.

Zastosowanie koparek

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów koparek. Co więcej, każdy z nich nadaje się do odmiennych prac, w zależności od osprzętu roboczego. Wśród nich należy wymienić między innymi:

 • koparki przedsiębierne;
 • koparki podsiębierne;
 • koparki chwytakowe;
 • koparki zbierakowe.

Koparki przedsiębierne to maszyny, które są w stanie pracować na poziomie dna wykopów. Zwykle wykorzystuje się je zatem do wykopów o stosunkowo dużych objętościach. W trakcie pracy ustawia się je na dnie lub na wysokości korony wykopu, a oprócz tego maszyny tego typu są w stanie odspajać grunt kategorii od I do IV. Kolejny rodzaj to koparki podsiębierne. Od wspomnianej wcześniej maszyny różni je to, że nie zjeżdżają do wykopu – są ustawiane na jego górnej krawędzi. Bardzo często można je spotkać w wykopach pod budowle i wykopach liniowych, w których powierzchnia działowa jest niewielka.

Koparki chwytakowe są spotykane najczęściej. Stosuje się je do wydobywania gruntów z wody lub terenów nawodnionych oraz do wykonywania głębokich wykopów o niedużych średnicach, takich jak wykopy studzienne. Nie każdy ma również świadomość, że są wyposażone w otwierający się i zamykający automatycznie chwytak. Jest on zawieszony na linach, który – pod własnym ciężarem – zagłębia się w grunt. Zwykle znajdują również swoje zastosowanie do pogłębiania kanałów i rzek, a niekiedy i do wykonywania wykopów pod mosty. Ostatnim już rodzajem koparek są koparki zbierakowe. Stosowane mogą być do wykonywania wszelkiego rodzaju wykopów, zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Mowa także o wykopach wąskich, o przeznaczeniu instalacyjnym. Mają zbierak, który odspaja grunt pod wpływem własnego ciężaru i naciągu liny.

Ponadto, koparki można podzielić ze względu na rodzaj podwozia. Najczęściej wybierane są koparki na podwoziu gąsienicowym, ale można także wymienić na przykład:

 • koparki na podwoziu kołowym;
 • koparki kroczące;
 • koparki na dwukołowej przyczepie;
 • koparki umieszczone na innym środku transportu, to jest na pontonie, samochodzie lub wagonie kolejowym.

Zastosowanie minikoparek

Minikoparki dzieli się przede wszystkim ze względu na ich wyposażenie, a dokładniej rzecz ujmując – rodzaje łyżek. Wśród nich można wymienić między innymi:

 • łyżki chwytające;
 • łyżki zabierakowe;
 • łyżki wygarniające.

Wspomniane rodzaje różnią się między sobą przede wszystkim odmiennymi szerokościami oraz kształtami, a przy tym i zastosowaniem. Chwytakowe stosuje się do oczyszczania i pogłębiania, jak również – jak sama nazwa wskazuje – do załadunku i wyładunku materiałów sypkich. Zabierakowe mają wykopywać i zbierać ziemię, a wygarniające – wygarniać ją i wspierać drążenie.

Jednocześnie jednak nie można zapominać również o tym, że minikoparki różnią się między sobą rodzajem gąsienic. Można znaleźć maszyny z gąsienicą gumową, bądź metalową. Zdecydowanie częściej jednak wybierana jest pierwsza opcja. Wszystko dlatego, że gumowe są znacznie lżejsze oraz świetnie nadają się do pracy na asfalcie, bądź w betonie. Minikoparki kołowe natomiast świetnie nadają się do prac w zamkniętych pomieszczeniach.

Koszt wynajmu koparek

Koszt wynajmu koparek jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju maszyny oraz czasu, na który zainteresowani chcą ją wypożyczyć. Najtańsze są oczywiście koparki o najniższych parametrach. Każda firma posiada ponadto swoje cenniki, zależne od marki maszyn, miejsca dostarczenia ich i tym podobne. Ceny wynajmu wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Koszt wynajmu minikoparek

W przypadku wynajmu minikoparek, ich ceny są znacznie niższe. Wszystko dlatego, że sprzęt tego typu jest mniejszy, ale jednocześnie przeznaczony do zastosowania w robotach ziemnych o mniejszej skali. Wciąż jednak na cenę składa się ich rodzaj, sprzęt, miejsce dostarczenia maszyny, czas wynajmu, a także firma, która wyprodukowała dany sprzęt. Warto więc wcześniej zapoznać się z ofertami okolicznych wypożyczalni i wybrać tę, która posiada najlepszą ofertę. Średni koszt wynajmu to zakres około od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zainteresowani wynajmem koparki, bądź też minikoparki, powinni wcześniej dokładnie zastanowić się nad zakresem prac oraz tym, jaki sprzęt najlepiej nada się do przewidywanych zadań. Pozwoli to wybrać najlepszą maszynę, która będzie w stanie idealnie sprawdzić się w konkretnych robotach ziemnych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu minikoparek.