Dom z piwnicą czy bez – co wybrać?

Planujesz budowę domu? Przed Tobą wiele decyzji do podjęcia. Zaczynając od podstawowej: dom z piwnicą czy bez? Jeszcze do niedawna podpiwniczenie domu było tak popularne, że nikt nie pomyślał nawet o budowie domu jednorodzinnego bez piwnicy. Od lat to się zmienia. Wiele osób rezygnuje z piwnicy chcąc m.in. ograniczyć wydatki na materiały budowlane.

Gdy jeszcze przed 20-30 latami młode małżeństwo kupowało działkę w Warszawie, okolicach stolicy lub w innym zakątku Polski oczywiste było, że ich nowy dom jednorodzinnych dom będzie miał piwnicę. Nie zastanawiali się w ogóle czy podpiwniczenie domu jest potrzebne. Wówczas każdy jednorodzinny budynek miał piwnicę i kropka.

Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Sytuacja zmienia się zresztą od lat. Ba! Większość domów, które powstają współcześnie w okolicach Warszawy, ale też w innych większych i mniejszych miastach – nie ma podpiwniczenia. Głównym powodem tej decyzji są koszty.

Polacy coraz częściej budują dom bez podpiwniczenia, ale część osób woli najpierw dobrze przemyśleć, czy wybrać dom z piwnicą lub bez.

Podpiwniczenie domu – korzyści

Jeżeli zapytacie dziś 60-letnich Polaków, którzy w kryzysowych latach 80. stawiali swoje budynki, czemu zdecydowali się na dom z piwnicą, pewnie usłyszycie dość podobne odpowiedzi. Niektórzy po prostu nie mieli wyboru. Kupowali działką na osiedlu na przykład w Warszawie, gdzie mieli z góry narzucony projekt budowy dom.

Ich nowiutkie cztery kąty miały wyglądać dokładnie tak, jak wszystkie okoliczne domy – betonowa kostka z prawie płaskim dachem, podpiwniczeniem i identycznym układem pomieszczeń. Sąsiad odwiedzający sąsiada nie musiał pytać, gdzie jest łazienka. Była w tym samym miejscu, co w jego domu!

W szeregowych domach z piwnicą zazwyczaj znajdował się garaż, co było oszczędnością miejsca w pobliżu budynku. Szczegół, że wówczas nie wszystkich było stać na samochód, a szczęśliwcy czekali na nowe auto latami. Ważne, że w domu z piwnicą był garaż!

Piwnica w domu jednorodzinnym

Piwnica w jednorodzinnym domu służy nie tylko do garażowania samochodu. Znajdują się w niej też inne przydatne pomieszczenia.

Piwnica w domu to często najlepsze miejsce na spiżarnię, w której można przechowywać nie tylko słoiki z przetworami, ale też zapas ziemniaków, marchwi czy jabłek. W piwnicy zazwyczaj jest znacznie chłodniej niż w pozostałej części domu. Nie ma więc obaw, że ziemniaki szybko dostaną wąsy, a kiszone ogórki się zepsują.

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych w piwnicy ma też pralnię, w której znajduje się nie tylko pralka, ale też zlew, linki do suszenia prania i bębnowa suszarka do ubrań.

W domu z piwnicą jest też miejsce na graciarnię. Bo nie ma co ukrywać w każdym jednorodzinnym budynku przyda się pomieszczenie do przechowywania niepotrzebnych sprzętów, nart, sanek lub ubrań noszonych tylko w sezonie.

Piwnica w domu może służyć do różnych celów. Zamiast spiżarni można w niej stworzyć pokój muzyczny.

Piwnica pod domem parterowym

Gdy dom nie ma poddasza lub jest ono użytkowe, czyli znajdują się w nim pokoje, to wówczas graciarnia w piwnicy jest jednym składzikiem. To szczególnie ważne w przypadku domów parterowych, które nawet jeśli mają strych to niski, ciasny i o niewielkiej powierzchni.

Piwnica pod domem parterowym to najlepszy sposób na zapewnienie sobie dodatkowego metrażu. Szczególnie , gdy budujesz dom na niewielkiej działce, na której będziesz mieć niewiele miejsca na garaż lub wiatę na samochód. Albo nie chcesz rezygnować z niewielkiego ogrodu, aby postawić nawet najmniejszy budynek gospodarczy.

Czy warto budować dom z piwnicą?

Pytasz: Czy warto budować dom z piwnicą? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. W domu z piwnicą masz więcej pomieszczeń do wykorzystania. Są to też pomieszczenia, które trzeba ogrzać i oczywiście co jakiś czas posprzątać.

Wszystko zależy od tego jakie Ty, jako inwestor, masz potrzeby. Jeżeli budujesz dom jednorodzinny na niewielkiej działce i bardzo zależy Ci na ogrodzie, wówczas garaż w piwnicy będzie idealnym rozwiązaniem.

Ale może wolisz mieć garaż obok domu, zaś pralkę chcesz wstawić do kuchni lub łazienki? Wówczas możesz zdecydować się na dom z piwnicą, a jednocześnie bez piwnicy. Może być to jedno pomieszczenie piwniczne pod parterem domu lub tylko niewielki schowek zajmujący zaledwie kilka metrów kwadratowych.

Taka malutka piwnica pod domem jednorodzinnym to spiżarnia idealna. Nie ma tu kaloryfera, zawsze jest chłodno, a miejsca wystarczy i na syrop malinowy, i na worek ziemniaków ze wsi.

Podczas budowy domu z piwnicą lub bez koparka zawsze jest konieczna do przygotowania wykopu pod fundamenty.

Dom z piwnicą czy bez – koszt

Wiele osób rezygnuje z budowy domu z piwnicą z powodu kosztów. Różnica między domem z piwnicą, a parterowym domkiem bez piwnicy z wejściem na tym samym poziomie co grunt, potrafi być duża.

Różnica w kosztach budowy domu z piwnicą lub bez dotyczy głównie materiałów budowlanych oraz robocizny. W przypadku budowy domu z piwnicą trzeba się też liczyć z tym, że inwestycja potrwa dłużej niż postawienie domu bez piwnicy.

Koszt robót ziemnych przy budowie domu z piwnicą i domu podobnej wielkości, ale bez piwnicy będą bardzo zbliżone. W obu przypadkach będzie konieczne wykonanie wykopu pod fundamenty, ale na różnej głębokości.

Na cennik usług prac koparką wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Dlatego jeżeli planujesz budowę domu z piwnicą lub bez, najlepiej skontaktuj się z firmą, zajmującą się pracami ziemnymi i poproś o indywidualną wycenę usługi.

 

Roboty ziemne w Warszawie i okolicy – firma Warszawski Kopacz – zapraszamy do kontaktu.