Budowa domu: czas start! Od czego zacząć?

Podejmujesz się budowy domu? Musisz wiedzieć, że jest to długotrwała i kosztowna inwestycja. W pierwszej kolejności powinieneś zająć się zebraniem potrzebnej dokumentacji do rozpoczęcia budowy. Wybór firmy budowlanej, materiałów do zbudowania domu a na koniec materiałów wykończeniowych również nie będzie łatwą decyzją. W tym poradniku dowiesz się krok po kroku jak sprawnie przejść przez okres budowy, aż do oddania domu na klucz.

 1. Każdy inwestor przed rozpoczęciem budowy musi uzbroić się w cierpliwość. Pierwszymi krokami do jej rozpoczęcia jest zebranie dokumentacji, dzięki której dostanie on pozwolenie na budowę.
 2. Następnie rozpoczyna się budowa domu- przygotowanie terenu, wylewanie fundamentów. To podstawa pamiętając o tym, że fundamenty to podstawa domu.
 3. Następnym etapem jest budowa kolejnych elementów domu: ścian, schodów i dachu. Po zakończeniu etapu widzimy już ogólny wygląd Naszego domu.
 4. Jednak to nie koniec, gdyż czeka Nas jeszcze zamknięcie stanu surowego montaż wszystkich instalacji, okien i drzwi oraz murowanie ścian.
 5. Pozostały Nam tylko prace wykończeniowe założenie urządzeń grzewczych, montaż kuchni i łazienki. Po wykonaniu tych prac Nasz dom jest gotowy do zamieszkania.
 6. Ostatnim etapem jest zakończenie budowy czyli zamknięcie spraw urzędowych.

Jak wszystkie te etapy wyglądają krok po kroku? Dowiemy się w dalszej części.

Etap 1- formalności i przygotowanie dokumentów 

  • Na samym początku czeka Nas zakup działki budowlanej. Miejsce, do którego będziemy wracać codziennie. Ważna jest dobra lokalizacja, dojazd i cena. Ważne jest też sprawdzenie statusu działki dzięki czemu wiemy czy jest to działka rolna czy budowlana oraz jaki budynek możemy na tej działce postawić.
  • W odpowiednim urzędzie trzeba złożyć wnioski o warunkach przyłączenia mediów. Jest to bardzo ważne, gdyż mamy tu na myśli m. in. wodę i prąd, a na wydanie zgody na realizację można czekać długi czas.
  • Ważne jest także wykonanie przez uprawnionego geodetę mapy sytuacyjno wysokościowej.
  • Na koniec tego etapu zostało Nam tylko złożenie wniosku o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie budowy.

W ten sposób sprawy formalne jak i pierwszy etap budowy domu mamy zakończony.

omawianie projektu na budowie

Pamiętaj, aby zawsze wybierać sprawdzoną firmę budowlaną

Etap 2- Stan zerowy

W tym etapie bardzo ważne jest wybranie jak najlepszej firmy świadczącej usługi wyrównania działki oraz wykopania fundamentów. W tej dziedzinie przyda się fachowa obsługa koparki co znacznie przyspieszy Naszą budowę. Wiele firm świadczy także usługi wywozu ziemi z placu budowy co ułatwi utrzymanie porządku i zachowanie wolnego miejsca na działce.

 • Otoczenie działki jest również ważnym aspektem tego etapu, gdyż wyznacza Nam granice działki i pole manewru wszystkich pojazdów, urządzeń oraz miejsc składowania materiałów budowlanych.
 • Po wykopaniu fundamentów czas na wylewanie ław oraz postawienie ścian podziemnych. Ważne jest ich solidne wykonanie, gdyż gwarantuje to stabilne postawienie budynku.
 • Często też trzeba wykonać drenaż, który odprowadzi nadmiar zgromadzonej wody. Dzięki niemu wodę można odprowadzać do rowu meliarocyjnego, kanalizacji deszczowej, rzeki lub jeziora.
 • Warto także poświęcić czas i wykonać solidną izolację przeciw wilgoci i ocieplić fundamenty.
 • Kończąc ten etap należy zasypać mury fundamentowe i wylać posadzkę. 

Przechodząc przez poszczególne punkty etapu drugiego budowy Naszego domu sprawnie przechodzimy do dalszej budowy domu.

Etap 3- Stan surowy- otwarty

W tym etapie budowane są ściany, stropy, schody. Wznoszona jest także konstrukcja dachu z położeniem wstępnej warstwy pokrycia dachowego. W tym etapie budowane są otwory na okna i drzwi, lecz nie są one wstawiane więc należy je odpowiednio zabezpieczyć.

 • Etap ten zaczynamy od stawiania ścian nośnych (zewnętrznych i wewnętrznych).
 • Ważne jest zbudowanie stropów, które oddzielają kondygnacje budynku oraz budowa schodów betonowych, które te kondygnacje łączą.
 • Po postawieniu ścian czas postawić dach. Wiąże się to z pracą na wysokościach więc warto też szczególnie pamiętać o zasadach BHP. Budowa dachu na tym etapie polega na budowaniu więźby dachowej oraz pokrycie dachu pierwszą warstwą.

Gdy mamy przed sobą cały szkielet domu (ściany oraz dach) zakończyliśmy pracę związaną z trzecim etapem.

konstrukcja dachu - więźba

Konstrukcja dachu zakończona

Etap 4- Stan surowy- zamknięty

Polega on na dokończeniu stawiania ścian, montażu okien i drzwi oraz dokończenie pokrycia dachowego.

 • Jednym z ważnych elementów tego etapu jest postawienie ścian wewnątrz budynku. Oddzielają one pomieszczenia, w których będzie kuchnia, łazienka oraz pokoje.
 • Dokańczamy także budowę dachu poprzez założenie izolacji, ocieplenia i ostatecznego pokrycia dachowego (papy, gontów bitumicznych, blachodachówki lub dachówki).
 • Zakładamy także instalacje: gazowe, elektryczne i wodno- kanalizacyjne. Doprowadzają one wodę, prąd i gaz do Naszego domu, a bez nich codzienne życie jest wręcz niemożliwe.
 • Założenie elewacji polega na montażu płyt termoizolacyjnych oraz wykonaniu warstwy elewacyjnej.
 • Wstawianie okien i drzwi jest ostatnim elementem tego etapu, gdyż bezpiecznie możemy zamknąć dom. Ważne jest także sprawdzenie szczelności tych elementów.

Po zakończeniu tego etapu budowy potrzebna jest wizyta instalatorów, którzy po gruntownym przyjrzeniu się budowie dokonają jej odbioru.

Etap 5- Prace wykończeniowe

W tym momencie rozpoczynają się prace związane z końcowym wyglądem Naszego domu.

 • Zakładamy urządzenia grzewcze emitujące i ogrzewające dom (kominki, grzejniki i piece)
 • Kładziemy tynki na ścianach wewnętrznych w celu wyrównania powierzchni ścian.
 • Panele podłogowe, drewniana podłoga, wykładziny, podłogi ceramiczne lub betonowe. Czas wybrać rodzaj podłogi, którą położymy w każdym pomieszczeniu.
 • Malowanie ścian na wybrany kolor powoduje, że czujemy się w domu komfortowo.
 • Gniazdka elektryczne i ich zamontowanie odgrywa ważną rolę w wykańczania domu. W dzisiejszych czasach posiadamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, które potrzebują ładowania.
 • Kuchnia i łazienka pozostają do wykończenia. Montaż szafek kuchennych, sprzętów AGD, prysznic lub wanna, toaleta. Potrzebujemy przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz gniazdek elektrycznych, więc to zostawiamy na koniec tego etapu.

Wszystko gotowe? Chcesz się już wprowadzić? O nie! Został Nam ostatni etap.

mężczyzna skacze z radości na budowie

A Ty jak cieszysz się z zakończonej budowy? 

Etap 6- Zakończenie budowy

Dokumenty gromadzone przez okres całej budowy trzeba złożyć w urzędzie. Dopiero wtedy otrzymamy dokument świadczący o zakończeniu budowy. Dopiero wtedy możemy przenosić swoje rzeczy i wprowadzać się na stałe.

A co z meblami?

To już nie jest etap budowy, ale jest równie ważne jak cała jego budowa. Musimy mieć na łóżko, szafę, stół, garnki, lampy i wiele innych rzeczy przydatnych w domu. Bez nich codzienne funkcjonowanie byłoby bardzo trudne. Pamiętajmy też o dekoracjach- to one nadają charakteru.

 

Budowa domu zakończona. Meble kupione. Przeprowadzka zakończona. A co z ogrodem? Czas uporządkować wszystko i rozwinąć przydomowy ogródek. Teren wokół domu jest równie ważny jak dom. To tam latem będziemy spędzali wiele czasu przy grillu czy odpoczywając na leżaku. Warto o tym pamiętać.